OSP JANKOWICE
Galeria 
XVII Zawody Sportowo-Pożarnicze o Puchar Wójta Gminy Świerklany
Rożno na zakończenie tygodninia strażackiego.
ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego

Uroczystości dnia strażaka; apel oraz msza św. w intencji naszych strażakówzdjęcia...

Ćwiczenia ratownictwa drogowego

Honorowa warta przy Bożym Grobie
Tradycyjnie, jak co roku, nasza jednostka OSP pełniła wartę honorową przy grobie Chrystusa w Kościele pod wezwaniem Bożego Ciała w Jankowicach.

Strażacy, którzy pełnili wartę przy Bożym Grobie:
Konrad Sobala
Dawid Woźnica
Ciemięga Sebastian
Mateusz Bendinger

21.02.2013 - Sparing w siatkówke strażaków z naszej jednostki z Wójtem i radnymi gminy Świerklany

Zabawa karnawałowa

Zebranie sprawozdawcze za rok 2012

Utrzymywanie formy w naszej jednostce

Strojenie choinki przy remizie.

  16 grudnia druhowie z naszej jednostki stroili choinkę przy remizie. Polegało to na zamocowaniu żywej ściętej choinki do cokołu masztu, zawieszczenie
ozdób w postaci ręcznie robionych bąbek "cukierków", wstążek oraz lampek.

  W ubieraniu choinki uczestniczyli: Jurek Sobik, Tomasz Brychcy, Kondrat Sobala, Mateusz Bendinger, Mariusz Ciemięga, Adam Sawina. Światła na choince teraz bardzo ładnie oświetlają teren przy remizie.

Do strojenia świątecznej choinki powróciliśmy po kilkuletniej przerwie i mamy nadzieję, że stanie się to tradycją na kolejne lata.

Rok 2012 był bardzo owocny w wesela,

3 strażaków z naszej jednostki ożeniło się.zdjecia niebawem 

Wystawa pożarnicza 23,24,25 październik 2012

w kawiarni U MONIKI w Chwalowicach organizowana przez
OSP Jankowice, OSP Palowice, OSP Chwałowice

VII Memoriał Kapitana Adama Byczka 2012

30.09.2012 na stadionie w w Czerwionce-Leszczynach rozegrano siódmą edycję Memoriału Pożarniczego imienia kapitanaAdama Byczka. W zmaganiach uczestniczyli strażacy z ochotniczych strażypożarnych z całego rybnickiego regionu. Zawody odbyłysię w niedzielę.

Czternaście  lat temu, w setną rocznicę urodzin kapitana,ogniomistrzowie postanowili co dwa lata organizować zawody strażackiepoświęcone pamięci wybitnego pożarnika. Niedzielna edycja imprezy była więc jużsiódmą z kolei. Zmagania były bardzo widowiskowe. Zorganizowano je bowiemwedług nowych zasad.

  Każda drużyna musiała wykonać ćwiczenie bojowe. Dojazd do miejsca zdarzeniautrudniały przeszkody w postaci drewnianych kloców o średnicy 25 centymetrów.Trzeba je było przeciąć na pół. Później należało rozwinąć linę gaśniczą, anastępnie przewrócić pachołki oraz załamać tarcze strumieniem wody.


Natomiast konkurencja finałowa polegała na jak najszybszym rozwinięciu lini gaśniczej złożonej z 3 odcinków węży W75, rozdzielacza oraz 2 lini gaśniczych zbudowanych po jednym wężu W52 zakończonych prądownicami, oraz przewróceniu 2 pacholków.(Konkurencja finałowa przedstawiona na filmie poniżej)


Zmaganiom bacznie przyglądali się sędziowie. Byli bardzo bezwzględni. Zauważalinajdrobniejsze uchybienia czy falstarty. Zawodników podzielono na trzy grupy(według rodzaju używanego sprzętu): lekkie samochody gaśnicze, średnie pojazdygaśnicze i ciężkie beczkowozy.


Klasyfikacja memoriału przedstawia się następująco:

Kategoria GLM:

1 miejsce - OSP Żytna
2 miejsce - OSP Bełk
3 miejsce - OSP Kłokocin


Kategoria GBA:

1 miejsce - OSP Jankowice
2 miejsce - OSP Palowice
3 miejsce - OSP OSP Popielów


Kategoria GCBA:

1 miejsce - OSP Bełk
2 miejsce - OSP OSP Lyski
3 miejsce - OSP Boguszowice


Konkurencja finałowa:

1 miejsce - OSP Jankowice
2 miejsce - OSP Żytna
3 miejsce - OSP BełkRóżnice wczasach między laureatami trzech pierwszych miejsc były stosunkowo niewielkie.Można więc stwierdzić, że poziom zawodów był wysoki.Za dwa lata Memoriał odbędzie się u zwycięskiej druzyny w Jankowicach więc zapraszamy już dziś wszystkich na zawody,

przecięcie klocka

Budowa linni ssawnej

Linia główna


2 linie gaśnicze

Radość Prezesa i Naczelnika z zwycięctwa BEZCENNE

Zwycięska drużyna.


Dożynki Gminne 2012

Zawody o Puchar Wójta Gminy Świerklany 2012

Strażacy z sześciu jednostek OSP z powiatu rybnickiego walczyli w najzabawniejszym turnieju sportowo-pożarniczym w regionie, czyli zawodach o puchar wójta gminy Świerklany. W zawodach o puchar wójta pierwsze miejsce wywalczyli ochotnicy ze Świerklan. Srebro zdobyli ochotnicy z Palowic. OSP Jankowice zajęła trzecie miejsce.

Puchar komendanta PSP Rybnik zdobyli w tym roku strażacy z Gaszowic. 

Festym w Studzience 2012  z
Biegiem Księdza Walentego

Bieg Księdza Walentego organizowany jest na pamiątkę wydarzenia, które jak głosi legenda, miało tutaj miejsce na początku XV w. Legenda ta przekazywana z pokolenia na pokolenie głosi, że właśnie w tym miejscu, nazwanym później Studzienką poniósł męczeńską śmieć, ratując Przenajświętszy Sakrament przed zbezczeszczeniem, ksiądz o imieniu Walenty. Jako że cała impreza ma charakter zabawy, w postać owego księdza wciela się nasz ks. Proboszcz, który inauguruje bieg, przybywając na metę biegu za każdym razem w inny sposób. Pomysłów naszemu ks. Proboszczowi nie brakuje, o czym możemy się sami przekonać oglądając inne relacje z poprzednich lat. Więcej na temat historii tego miejsca i legendy o ks. Walentym możemy dowiedzieć się tutaj  http://www.jankowice.rybnik.pl/walenty1.html lub tutaj  http://www.jankowice.rybnik.pl/pamiatkijankowic.html

Ksiądz Proboszcz jak co roku zjawia sie innym pojazdem


Alarm OSP Jankowice

Dzień dziecka w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Rybnika - Boguszowic „17-tka”
ktora w tym roku obchodziła swoje 10-lecie istnienia. Nasza jednostka już po raz kolejny uczestniczyła w tej imprezie pokazując samochód gaśniczy GBA.

Poniżej zdjęcia z tegorocznej imprezy na której pojawiły się również zabytkowe wojskowe pojazby oraz PSP Rybnik GBA i LSRt . Natomiast w roku 2011 PSP Rybnik udostępniło średni specjalny samochód z drabiną o max. wysięgu 37 metrów.

Zebranie sprawozdawcze 2012

Zawody o Puchar Wójta Gminy Świerklany 2011


W dniu21.05.2011 w Jankowicach odbyły się zawody Sportowo-Pożarnicze o Puchar WójtaGminy Świerklany.


W zawodachbrało udział 9 jednostek OSP w czym jedna jednostka spoza powiatu rybnickiego -OSP Marklowice oraz jedna drużyna spoza województwa śląskiego - OSP Maciowaksze


Końcowaklasyfikacja drużyn OSP:

Miejsce 1 - OSP Jankowice

Miejsce 2 - OSP Palowice

Miejsce 3 - OSP Świerklany

Miejsce 4 -OSP Maciowaksze

Miejsce 5 -OSP Marklowice

Miejsce 6 -OSP Boguszowice

Miejsce 7 -OSP Czerwionka

Miejsce 8 -OSP Gaszowice

Miejsce 9 -OSP Popielów

 

Zgodnie z tradycją odbyła się również konkurencja o Puchar Komendanta Miejskiego PSP wRybniku.

Zwycięzcązostała drużyna OSP Maciowaksze.

    Zawody zrodziły się 19 lat temu i były przeprowadzane prawie co roku. Główną ideą jestintegracja strażaków z sąsiednich  jednostek OSP, aby podczas akcji ratunkowychwykazywali się jak najlepszą współpracą.
 
Strażacy mieli do przejścia szeregkonkurencji, które były wariacją na temat tradycyjnych zawodówsportowo–pożarniczych z rozwijaniem linii gaśniczej i sztafetą. Na terenieośrodka rekreacyjnego w Jankowicach strażacy rozpoczęli zawody od sztafety wktórej m.in. musieli przeskoczyć przez ściankę, szybko przenieść worek pełnypiasku przez boisko piłki siatkowej oraz przebiec przez opony. Kolejnąkonkurencją był rzut kulą oraz zwijanie węży strażackich. Jak co rokunajciekawszą konkurencją były zmagania wodne, polegające na strącaniu pachołkówza pomocą strumienia wody wylewanego z wiader. Pożarnicy musieli takżeprzeciągnąć liną samochód OSP Jankowice. Była także konkurencja dla kierowców,w której śmiałkowie musieli dosiąść strażackiego roweru i slalomem dowieźć nametę jak najwięcej wody.

  Tradycyjnie ostatnim etapem zawodów byłakonkurencja–niespodzianka, przygotowana przez Państwową Straż Pożarną zRybnika. Zwycięzcy tej konkurencji otrzymali puchar Komendanta Miejskiego PSP Rybnik. Strażacy musieli przenieść nad barierkami wiadro zawieszone na linie,wylewając jak najmniej wody. 

VII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze

Grupa "A":
  1. OSP Bogunice
  2. OSP Żytna
  3. OSP Zwonowice
  4. OSP Jankowice
  5. OSP Palowice
  6. OSP Szczerbice

Grupa "C":
  1. OSP Jankowice
  2. OSP Gaszowice
  3. OSP Bełk
  4. OSP Bogunice
Kreator stron internetowych - strona bez programowania